Przejdź do treści
Kliknij, aby obejrzeć instrukcję video.

Torba górnicza (Czechy)

Śląsk morawski od dawna jest rejonem górniczym, a wydobycie węgla trwa tam do dziś. W dawnych czasach, górnicy swój prowiant zabierali ze sobą do pracy w materiałowych torbach. Z biegiem czasu te ekologiczne opakowania zostały wyparte przez jednorazówki.

Szyjąc ten tradycyjny produkt możemy z łatwością przenieść się w czasie, kiedy ekologiczne opakowania były oczywistością. W okres, w którym, życie było wolniejsze i ceniono inne wartości.

Kliknij, aby obejrzeć instrukcję video.

Deszczowe drzewo (Łotwa)

 

W przeszłości Łotysze czcili elementy przyrody, w tym ziemię, wodę i powietrze. Do stworzenia deszczowego drzewa – połączenia żywiołu ziemi i dźwięku instrumentu, czyli żywiołu wody i powietrza używano łodygi rośliny. Łotysze odprawiali rytuały na weselach i innych świątecznych tradycjach, takich jak przesilenie letnie i zimowe. Do odprawiania rytuałów używano różnych instrumentów muzycznych.

„Deszczowe drzewo” to instrument muzyczny, którego poruszanie i obracanie wydaje dźwięki, które brzmią jak krople deszczu, stąd jego nazwa. Dźwięk może być cichszy lub głośniejszy, w zależności od tego, czym jest wypełniony instrument. Drzewo deszczowe jest wykorzystywane jako narzędzie podczas: medytacji, masaży, zabiegów po saunie, a także w nastrojowych koncertach.

Kliknij, aby obejrzeć instrukcję video.

Konik mazurski (Polska)

Historia Konika nawiązuje do obrzędów weselnych na Warmii i Mazurach, koń odgrywał w niej bowiem ważną rolę od początku swatów.  Na dawnych warmińskich i mazurskich wsiach tradycja kazała, by swat przyjeżdżał na pierwszą wizytę do dziewczyny z główką kapusty. Zanim wszedł do chaty, dawał rumakowi odgryźć jej kawałek. Potem ten rekwizyt służył mu do rozpoczęcia rozmowy. 

Dziś postać konika inspiruje twórców nadal, można znaleźć figurki będące skarbonkami, w których podarowuje się nowożeńcom pieniądze. Jego symbolika nasycona jest dobrą energią i wręcz magią, jaką roztacza od blisko trzech wieków.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook