Przejdź do treści

Piotr Jaros

Radca prawny, absolwent  prawo oraz histori na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2017 roku prowadzi własną kancelarię radcy prawnego, sprofilowaną na obsługę branży NGO i ekonomii społecznej: www.4ngo-kancelaria.pl.  Wieloletni aktywny działacz III sektora.

Zawodowo związanym z prawem oraz doradztwem biznesowym w dziedzinie strategii, marketingu i zarządzania podmiotami ekonomii społecznej i trzeciego sektora. Obecnie pełni funkcję prezesa zarządu Instytutu Prawa im. Jana Łaskiego (www.instytut-laskiego.org.pl), think tanku zajmującego się edukacją prawną społeczeństwa.

Instytut nie działa w celu osiągnięcia zysku, skupiając się na realizacji konkretnych celów społecznych: edukacji prawnej, w tym przede wszystkim prowadzanej na rzecz młodzieży, aktywizacji zawodowej i reintegracji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz upowszechnianiem  i ochroną  wolności  i praw  człowieka.

Zawodowo z III sektorem związany od 2010 roku poprzez Fundację Europejskich Inicjatyw na Śląsku (www.feis.org.pl), której jest współtwórcą i fundatorem. Organizacja zajmuje się aktywizacją społeczną młodzieży i upowszechnianiem narzędzi ekonomii społecznej w lokalnym środowisku. Na stałe również związany z kilkoma organizacjami pozarządowymi w zakresie  usług prawnych, marketingu i wdrażania nowoczesnych strategii rozwoju.

Prowadzi szkolenia w zakresie zarządzania z różnych aspektów ekonomii społecznej i prawa, w tym także o charakterze międzynarodowym. W ramach projektu Future Economy in Society współtworzył sieć kontaktów organizacji zajmujących się ekonomią społeczną w Europie. Koordynował również kilkunastoma międzynarodowymi projektami młodzieżowymi, szkoleniami i tworzeniem sieci.

Absolwent kursu na  University of Leeds, w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii w edukacji (blended learning) i tworzenia VLE (Virtual Learning Environment).

Od roku 2016 prowadzi blog: „Prawo w NGO„, który jako jedyny w Polsce  dotyczy aspektów prawnych w organizacjach trzeciego sektora.  Często opisuje na nim problemy niszowe, wymykające się spod podstawowych ram prawnych.  Ideą bloga jest stworzenie przestrzeni do poruszania różnych prawnych problemów ngo, a w przyszłości również inicjowania dyskusji na temat zmian i praktyki stosowania prawa.

Cała zawartość bloga jest udostępniana przez Piotra na otwartej licencji CC BY-SA 4.0, co oznacza, że każdy może dowolnie korzystać i udostępniać zawartość bloga „Prawo w NGO” pod warunkiem uznania autorstwa i dalszego rozpowszechniania na tych samych warunkach.

Agnieszka Gaczkowska

Agnieszka skupia wokół siebie największą społeczność rękodzielników w Polsce. Stworzona przez nią marka tworzy platformę zrzeszającą twórców z całej Polski i spoza jej granic, wychodząc naprzeciw ich potrzebom i różnorodnym oczekiwaniom, tworząc oferty zarówno dla małych marek rękodzielniczych na początku ich twórczej drogi i rozwoju, jak i dla twórców obecnych na rynku od dawna.

Prezes zarządu Stowarzyszenia OPLOTKI, działającego m.in. jako inkubator sklepu on-line dla twórców, którzy stawiają pierwsze kroki w sprzedaży produktów i usług na bazie rękodzieła,  prowadzi także działalność komercyjną w oparciu o handmade (sprzedaż kursów on-line, sprzedaż warsztatów stacjonarnych i on-line z różnych technik rękodzieła, kursy i programy on-line wspomagające biznesowo twórców).

Grupy na Facebooku zorganizowane wokół marki Oplotki.pl, zrzeszają kilkanaście tysięcy twórców. Od fanów makramy, szydełkowania, poprzez uczestników płatnych kursów rękodzieła, aż po twórców skupionych w dedykowanych grupach tematycznych poświęconych konkretnym narzędziom promocji i wzrostu biznesowego, aż po forum dyskusyjne poświęcone twórcom początkującym w biznesie w oparciu o rękodzieło (najliczniejsza grupa to Oplotki&Friends – Jak zarabiać na rękodziele).

Jako mówca, najczęściej motywuje lub szkoli na potrzeby jednostek miejskich  (Miasto Poznań, projekt „Zaułek Rzemiosła”, Poznańskie Dni Przedsiębiorczości) i dzieli się wiedzą biznesową płynącą z doświadczeń w branży handmade, przekładając ją na wartościowe wnioski dla szeroko rozumianego „biznesu”.

Jako zapalona fanka podcastów, sama tworzy podcast OPLOTKI (wywiady z twórcami handmade, biznesowe wskazówki dla startujących i bardziej zaawansowanych, wywiady z gośćmi z przeróżnych dziedzin, którzy wnoszą refleksję do szeroko rozumianej branży handmade – zarówno po polsku, jak i po angielsku) oraz współtworzy projekt najlepszepolskiepodcasty.pl.

Chętnie wspomaga gościnnymi prelekcjami, warsztatami rozwojowymi lub prowadzeniem paneli dyskusyjnych przedsięwzięcia takie jak Kongres Kobiet, Poznańskie Dni Przedsiębiorczości, Festiwal Kolej na Kobiety.

Jako panelistka konferencji on-line (Jak żyć w Necie – edycja 2019, 2020, Slow Biznes Online 2020,  Language Extreme] kształtuje swoje wystąpienia w taki sposób, aby za każdym razem, dostosowując format wypowiedzi do imprezy, „przemycić” porcję konkretnej biznesowej wiedzy dla mikroprzedsiębiorczyń budujących marki w oparciu o rękodzieło.

Agnieszka odmienia handmade przez wszystkie przypadki – od kreatywnej rozrywki po dochodowy biznes, od zabaw dla dzieci po kobiece „darcie pierza 2.0” dające empowerment spotkania kobiecego kręgu, nawet w formacie on-line. Porywa do działania i skutecznie infekuje „bakcylem” rękodzieła.

Agnieszka Sołtysiak - Zagożdżon

Przedsiębiorca, prawnik, doradca. Praktyk biznesu, prawa i rozliczeń podatkowych i składkowych z kilkunastoletnim stażem. Fanka skutecznej komunikacji,  która w swojej pracy zajmuje się przede wszystkim „tłumaczeniem” rzeczywistości formalnej i przekładaniem jej na legalne działania oraz rozwiązywaniem problemów wynikających z niezrozumienia tych wszystkich dziwnych zasad, przepisów i procedur budujących otoczenie prawne biznesu.

Prywatnie pasjonatka literatury i filmów SF, nauk (w tym fizyki kwantowej), słów (a zwłaszcza słów – kluczy!), relacji, szczególnym uczuciem darząca Mazury, nosząca w sobie tony spokoju i cierpliwości. 

Po godzinach od kilkunastu miesięcy buduje społeczność zaangażowanych w swój rozwój mikroprzedsiębiorców, którzy poza tym, że świetnie trzymają się w swoich branżach, są ciekawi także tych procesów, które nie dotyczą bezpośrednio ich działalności operacyjnej. Jej grupa Drobneustroje – wiedza, wsparcie i networking w mikrobiznesie, to przestrzeń wzajemnego wsparcia, współpracy i wymiany doświadczeń przesycona przyjazną i serdeczną atmosferą, wykreowana na użytek relacji między mikroprzedsiębiorcami.

Pod szyldami Drobneustroje  i Akademia Mikrusa (strona z zasobami edukacyjnymi dla Mikroprzedsiębiorców i osób prowadzących działalność nierejestrową), Agnieszka Sołtysiak – Zagożdżon pomaga przyswajać wiedzę ogólną przydatną w prowadzeniu firmy z obszaru kompetencji twardych (prawo, podatki) i miękkich (komunikacja, relacje). Wśród osób i marek, które wspiera na co dzień, jest także duże grono przedstawicielek i przedstawicieli branż kreatywnych, w tym artystów i rękodzielników.

Żeby być na bieżąco z działaniami Agnieszki i jej zespołu, można zapisać się na newsletter.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook