Piotr Jaros
Radca prawny, absolwent prawo oraz histori na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2017 roku prowadzi własną kancelarię radcy prawnego, sprofilowaną na obsługę branży NGO i ekonomii społecznej: www.4ngo-kancelaria.pl. Wieloletni aktywny działacz III sektora.
Zawodowo związanym z prawem oraz doradztwem biznesowym w dziedzinie strategii, marketingu i zarządzania podmiotami ekonomii społecznej i trzeciego sektora. Obecnie pełni funkcję prezesa zarządu Instytutu Prawa im. Jana Łaskiego (www.instytut-laskiego.org.pl), think tanku zajmującego się edukacją prawną społeczeństwa.
Instytut nie działa w celu osiągnięcia zysku, skupiając się na realizacji konkretnych celów społecznych: edukacji prawnej, w tym przede wszystkim prowadzanej na rzecz młodzieży, aktywizacji zawodowej i reintegracji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz upowszechnianiem i ochroną wolności i praw człowieka.
Zawodowo z III sektorem związany od 2010 roku poprzez Fundację Europejskich Inicjatyw na Śląsku (www.feis.org.pl), której jest współtwórcą i fundatorem. Organizacja zajmuje się aktywizacją społeczną młodzieży i upowszechnianiem narzędzi ekonomii społecznej w lokalnym środowisku. Na stałe również związany z kilkoma organizacjami pozarządowymi w zakresie usług prawnych, marketingu i wdrażania nowoczesnych strategii rozwoju.
Prowadzi szkolenia w zakresie zarządzania z różnych aspektów ekonomii społecznej i prawa, w tym także o charakterze międzynarodowym. W ramach projektu Future Economy in Society współtworzył sieć kontaktów organizacji zajmujących się ekonomią społeczną w Europie. Koordynował również kilkunastoma międzynarodowymi projektami młodzieżowymi, szkoleniami i tworzeniem sieci.
Absolwent kursu na University of Leeds, w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii w edukacji (blended learning) i tworzenia VLE (Virtual Learning Environment).
Od roku 2016 prowadzi blog: „Prawo w NGO„, który jako jedyny w Polsce dotyczy aspektów prawnych w organizacjach trzeciego sektora. Często opisuje na nim problemy niszowe, wymykające się spod podstawowych ram prawnych. Ideą bloga jest stworzenie przestrzeni do poruszania różnych prawnych problemów ngo, a w przyszłości również inicjowania dyskusji na temat zmian i praktyki stosowania prawa.
Cała zawartość bloga jest udostępniana przez Piotra na otwartej licencji CC BY-SA 4.0, co oznacza, że każdy może dowolnie korzystać i udostępniać zawartość bloga „Prawo w NGO” pod warunkiem uznania autorstwa i dalszego rozpowszechniania na tych samych warunkach.