Przejdź do treści

Pleśń pokrywająca owoce w artystycznym wydaniu Kathleen Ryan

Artystkę Kathleen Ryan z Nowego Jorku wyróżnia wyczucie różnorodnych materiałów, począwszy od betonu, żeliwa, marmuru i kamieni szlachetnych, po przedmioty znalezione, takie jak granitowe bloki czy kule do kręgli. Wiele z jej ostatnich prac zostało odlanych w dawno nieistniejącej już odlewni żeliwa w Pensylwanii. Monumentalne, niezwykłe prace zbudowane są często z jej ogromnej kolekcji ocalonych maszyn przemysłowych i przedmiotów codziennego użytku (np. kule do kręgli w kolorze fuksji, z których 35 zawiązała, tworząc kolosalny naszyjnik zatytułowany „Perły” ).

W studiu na Manhattanie, w którym panuje klimat małego atelier couture, produkuje swoje najbardziej skomplikowane prace. Na szeregu stalowych blatów rozłożone są stosy gigantycznych pomarańczy, cytryn, brzoskwiń i winogron wielkości arbuzów, które Ryan wyrzeźbiła, a teraz są ozdabione błyszczącymi półszlachetnymi kamieniami.  

Podczas gdy każdy klejnot – ciemno prążkowany, szmaragdowozielony malachit, mleczny opalizujący opal, przydymiony kwarc – jest sam w sobie twardy i lśniący, razem symulują kolonie rozmytej pleśni, szczególnie pospolitego grzyba znanego jako zielona zgnilizna (Penicillium digitatum).

„Rzeźby są piękne i przyjemne, ale towarzyszy im brzydota i niepokój” – mówi Ryan. Rzeczywiście, w swoim bogactwie i przejrzałości, dzieła te przypominają częściowo skonsumowane owoce XVII-wiecznych holenderskich mistrzów malarstwa.

Ryan spędza połowę każdego tygodnia w swoim studiu TriBeCa, skrupulatnie przebijając owocową piankę stalowymi szpilkami, z których każdy jest wypełniony koralikiem lub klejnotem. Stworzenie cytryny trwa do dwóch miesięcy i jest pokryta ona około 10000 koralikami i kamieniami.

Na swojej pierwszej wystawie indywidualnej w 2016 roku w londyńskiej galerii Josh Lilley zaprezentowała rzeźbę „Bacchante (Tall White)” (2016), kaskadę betonowych winogron wielkości balonów balansujących na zawrotnej marmurowej kolumnie, która subtelnie podważa mityczną grawitację części. Dopiero po przeprowadzce do Nowego Jorku zaczęła tworzyć też instalacje cytrusowe.

Więcej prac artystki obejrzycie tutaj, skąd pochodzą prezentowane fotografie: www.kathleen-ryan.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook