Przejdź do treści

Najlepszy slogan dla Twojej marki rękodzielniczej

Slogan reklamowy to nic innego jak pojedynczy wyraz, zwrot lub zdanie, oddające charakter marki. Jego konstrukcja musi być prosta i klarowna, zrozumiała dla odbiorców.

Stanowi on jedno z podstawowych narzędzi do kreowania wizerunku Twojej marki. Niesie obietnicę, idę danej marki, stanowi jej wizytówkę.

Często „wyprzedza” samą ofertę widocznością, bo pojawić się może na grafikach reklamowych, ulotkach i w wielu innych materiałach promocyjnych, skupiając na sobie pierwsze wrażenie odbiorców.  A szansę na dobre pierwsze wrażenie, mamy jak wiadomo – zawsze na każdym polu tylko jeden raz.

Dobrze zdefiniowany slogan przyciąga uwagę i jest zapamiętywalny. Brzmi prosto, prawda? Jednak znaleźć idealny slogan to wcale nie jest taka łatwa rzecz, jaką by się wydawało. Nie bez przyczyny firmy, które mają na to odpowiednie fundusze, zlecają stworzenie sloganu specjalistom. Bardzo często takie zlecenie obejmuje również całą kampanię marketingową.

Jednak rękodzielnik, szczególnie na początku swojej twórczej drogi zdany jest zazwyczaj na własną pomysłowość i kreatywność.

Poniżej przedstawiamy 4 punkty, które warto uwzględnić przy opracowywaniu i wyborze sloganu swojej marki:

1. Slogan reklamowy powinien odzwierciedlać filozofię Twojej  marki. Być jej lustrzanym odbiciem, podkreśleniem osobowości marki i spójnie współgrać z jej produktami. Pomyśl więc, co cechuje rzeczy, które tworzysz, czym wyróżniają się one spośród innych i dlaczego właśnie taką markę a nie inną zdecydowałaś/zdecydowałeś się stworzyć. Slogan powinien uwypuklać wyjątkowość Twoich dzieł.

W przypadku branży handmade brzmieć on będzie więc inaczej niż slogany marek  odwołujących się do niskich cen, takich Media Markt (Włączamy niskie ceny), czy Biedronka (Codziennie niskie ceny).

2. Slogan powinien łatwo zapadać w pamięć. Większość sloganów, które zapamiętujemy to hasła proste i z jasnym przekazem. Może być jednocześnie charakterystyczny, zaskakujący, dowcipny, niekonwencjonalny, zawierać parafrazę, oryginalne porównanie, stanowić grę słów. Takie slogany powodują, że zwracamy na nie uwagę, dłużej im się przypatrujemy, bądź nam nimi zastanawiamy. Świetnymi przykładami takich sloganów, wykorzystanych w innych branżach są np. „Żubr w trawie puszczy”, „Mariola Okocim spojrzeniu”. Pracując nad nim można więc z powodzeniem łamać utarte powiedzenia, schematy i znane połączenia słów.

3. Dobry slogan mówi o zaspokojeniu potrzeb klienta. Podkreśla ich spełnienie, oferuje wręcz pomoc w ich realizacji. A jeśli nie spełnia potrzeb podstawowych, bo marki handmade zazwyczaj (choć nie zawsze) celują w innego rodzaju potrzeby – to skłania do zaspokojenia pragnień i marzeń  przy pomocy zakupu Twojego produktu, bądź skorzystania z oferowanej usługi. Aktywizuje więc do działania, które w tym przypadku stanowi zakup.

4.  Slogan marki handmade powinien precyzyjnie trafiać do grupy docelowej. Zwykle nie są to marki o bardzo szerokich grupach odbiorców, więc im precyzyjniej określisz swoją grupę docelową, tym łatwiejsza będzie praca nad doborem sloganu. Jeśli produkujesz zabawki dla dzieci, slogan może podkreślać bezpieczeństwo Twoich produktów, spełnienie dziecięcych marzeń, lub aspekt edukacyjny.

Jeśli Twoja marka to wyrazista, duża kobieca biżuteria w unikalnej technice – slogan powinien podkreślać jej unikalność, odwagę kobiet, które ją wybiorą, lub efekt, jaki uzyskają, nosząc Twoje produkty (zaskoczenie, wyjątkowość, zwrócenie na siebie uwagi, niepowtarzalność).

Garść przykładów:

W 1947 roku Frances Geret, jako młody pracownik wymyślił hasło dla firmy De Beers. Zostało ono uznane za najlepszy slogan reklamowy w historii (Advertising Age, 2000) i brzmiało: „A diamond is forever”.

W  roku 1977, William S. Doyle, zastępca komisarza Departamentu Handlu Stanu Nowy Jork zatrudnił agencję reklamową Wells Rich Greene do opracowania kampanii promującej stan Nowy Jork. Prostota projektu sprawiły, że slogan „I Love NY” funkcjonuje po dziś dzień, z powodzeniem promując miasto.

„Rozpuszczają się w ustach, a nie w dłoni”. Któż nie zna tego hasła M&Ms? To przykład na to, że slo­gan rekla­mowy nie musi być ba­dzo krótki, aby być bardzo dobrym. Tutaj, aby zakomunikować ważną dla klientów zaletę, zapisano całe, jak na reklamę, bardzo długie zdanie. Pokazuje to priorytety takiego projektu. Zwięzłość jest ważna, ale jeszcze ważniejsze jest znaczenie.

Równie znane są zapewne hasła firm takich jak Nokia („Connecting people”), „Always Coca Cola” Coca-Coli, czy „I’m lov­in’ it” koncernu Mc Donald`s.

Do niewątpliwie udanych haseł reklamowych należy „Red Bull doda Ci skrzydeł”, „Prawie robi wielką różnicę” firmy Żywiec. Apart promuje się zaś hasłem „Z miłości do piękna”, czym także trafia w samo sedno.

Slogan w marce rękodzielniczej. Czemu warto go posiadać

Slogan marki, w odróżnieniu od hasła, które wykorzystuje się najczęściej w konkretnych jej działaniach, np. kampaniach poszczególnych produktów, bądź ich serii, jest przypisany do marki na stale. W praktyce te oba pojęcia mogą się zazębiać.

Slogan jest wizytówką, nośnikiem tego, co oferujemy klientowi, kwintesencją naszej marki, jej skoncentrowaną wartością. Często wyprzedza on samą ofertę, będąc umiejscowionym na materiałach reklamowych itp., przez co przyciąga wzrok potencjalnego klienta.

Odbiorca,  widząc slogan, powinien wiedzieć co marka może mu zaoferować, lub zwyczajnie zaciekawić się naszym sloganem. Naturalnie powinien stanowić też harmonijną całość ze strategią marketingową i stanowić jej integralną część.

Zasada 3×3

Zdawałoby się, że marka handmade, z racji tego, że może być bardzo twórcza, kreatywna, artystyczna, ma w kontekście stworzenia sloganu prościej, na zasadzie „Artystom wolno więcej”. Nic bardziej błędnego – obowiązują tu dokładnie te same zasady, przyjęte ogólnie dla pozostałych branż.

Najpierw więc przyjmiemy 3 ogólne, najważniejsze zasady jego tworzenia, a następnie 3 sposoby jego tworzenia.

Tak więc, tworząc nośny slogan marki rękodzielniczej musimy brać pod uwagę stałe dla ogółu, główne zasady:

1.Krótko i prosto

Klienci nie zapamiętują długich haseł, skomplikowanych tworów słownych i udziwnionych gier słownych. 

2.Wartość marki/Kondensacja treści

Slogan powinien pomieścić w sobie to, co najważniejsze oferujesz klientom.

3. Obietnica/Unikalność

Idealny slogan zawiera informację o tym, co wyróżnia naszą markę od konkurencji, w czym jesteśmy lepsi, co unikatowego oferujemy, co posiadamy, czego nie mają inni, a klienci mogą tego poszukiwać.

Skoro wiemy już, jakie są 3 ogólne, najważniejsze zasady tworzenia sloganu naszej marki, możemy zabrać się za jego tworzenie. Tu też zastosujemy zasadę 3 punktów:

1.Opis marki

Robimy go w formie skoncentrowanej, kilkuzdaniowej, nie więcej. Ważne, by były to zdania rzeczywiście odzwierciedlające to, co marka oferuje, co ja wyróżnia, jakie potrzeby zaspokajają produkty, które wytwarza, jakimi wartościami się kieruje.

2. Skrót opisu marki

Następnie go skracamy

3. Esencja skrótu

I raz jeszcze skracamy!

(np. Think different marki Apple – tylko dwa słowa, ale jakże podkreślające misję firmy).

W pracy nad doborem odpowiedniego dla nas sloganu warto też wziąć pod uwagę następujące czynniki:

Czy jest on dopasowany do pozostałych elementów brandingu?

Czyli czy pasuje do całości brandu, nie jest zbyt wymyślny ani zbyt prosty w porównaniu do całej koncepcji? Powinien być dopasowany do języka stosowanego przez grupę, do której dany slogan jest skierowany

Czy nasz slogan promuje pozytywną wartość?

Jako wartość rozumiemy tu nie tylko fizyczną i materialną, ale także emocjonalną. Niech daj się zapamiętać i pozytywnie wpływa na emocje.

Czy jest oryginalny, ciekawy, wpadający w ucho i zapamiętywalny?

Możemy zastosować rym, rytm, skojarzenia. Ale ważne jest, by nie przekombinować i nie udziwniać.

Czy cechuje go wiarygodność i uczciwość w tym, co obiecuje?

Czy nasz slogan brzmi wiarygodnie dla odbiorcy? Nie składamy nim obietnic bez pokrycia, obiecując „złote góry” w dopiero raczkującej marce jednoosobowej? Powinien budzić zaufanie, jeśli coś bowiem obiecuje, klient powinien wiedzieć, że to otrzyma.

Czy nie jest zbyt skomplikowany i nie zawiera słownictwa branżowego?

Stosowanie branżowego żargonu sprawdza się do pewnego stopnia w profesjonalizacji komunikatów marketingowych, ale twórcy sloganów (o ile nie są one skierowane do bardzo wąskiej grupy odbiorców) nie powinni po nie sięgać, ponieważ wprowadzenie żargonu branżowego do sloganu to najlepszy sposób na zawężenie/ograniczenie grupy docelowej. Dlaczego? Ponieważ slogany stosunkowo często trafiają do przestrzeni publicznej, w przeciwieństwie do chociażby tekstów ze strony internetowej czy katalogu produktów.

Czy kierujemy go do naszej grupy docelowej?

Nie da się stworzyć czegoś, co zaspokoi potrzeby osób w każdym wieku i jednocześnie z różnych grup społecznych. Coś, co skierujemy do każdego, będzie bowiem ofertą do…nikogo. Slogan musi trafiać w grupę docelową danej marki i być „uszyty na miarę dla jej odbiorców”. Wówczas będą się z nim identyfikować i zgadzać.

(np. Ponieważ jesteś tego warta  – L’Oreal )

Czy będzie mógł „żyć swoim życiem”?

Slogan bardzo często występuje w parach – jest graficznie związany z logo i tekstowo związany z nazwą, ale z pewnością wielokrotnie przekonasz się, że slogan może też działać cuda „w pojedynkę”, dlatego już na poziomie kreacji, zadbaj o jego samodzielność.

Przykłady sloganów dla szeroko rozumianej branży rękodzielniczo-rzemieślniczej, w formie inspiracji:

1. Życie jest pełne kreatywności

2. Dotknij naszej pasji

3. Rękodziełem podbijemy świat!

4. Zawsze spełniamy obietnice

5. Doskonałe dzieło może zmienić twoje życie

6. Spełnimy Twoje marzenia

7. Ekspert kreatywności

8. Nowe rzemiosło. Filozofia naszego życia

9. Bo jakość składa się z miliona drobiazgów

10. Polecają nas znajomi i ich znajomi!

11. Wybierz unikalność

12. Nasza praca jest naszą pasją

13. Uwalniamy od sztampy

14. Rękodzieło to plagiat. Albo rewolucja

15. Dodaj życiu magicznego pyłu

16. Historia tradycji – dla Ciebie

17. Twoja wolność wyboru

18. Życie jest zbyt krótkie by nosić nudną biżuterię

19. Chcemy, by świat był kolorowy!

20. Generujemy radość!

21. Wyjątkowe miejsce dla wyjątkowych kobiet

22. O kliencie myślimy tak, jak o sobie

23. Chcesz coś zmienić? Zrób to z nami!

24. Bo jutro dzieje się dziś

25. Podkreślimy Twoją indywidualność

26. Stworzymy to, czego inni nie potrafią!

27. To, co najlepsze-w Twojej dłoni

28. Piękie. Kreatywnie.Unikalnie

29. Inspiruje nas przyroda

30. Zamów dla siebie to, co najlepsze

31. To zawsze dobry wybór!

32. Gwarantujemy uśmiech!

33. Jesteś zawsze idealna

34. Marzenia się spełniają

35. Jesteśmy obok Ciebie

36. Nasze doświadczenie-Twoje zadowolenie

37. Naszą pracą jest spełnianie marzeń

38. Cenimy Twoje zaufanie

39. Gotowi na przygodę?

40. Doskonała jakość. Dobra cena.

41. Ozdabiaj swoje emocje

42. W rytmie radości

43. Tworzymy sny

44. Nadajemy kształt marzeniom

45. Wkraczamy z pasją

46. Biżuteria na miarę snów

47. Zrobione przez mistrzów

48. Dopracowane w szczegółach

49. Bo liczy się każdy detal

50. Unikalnie – niebanalnie

I inspiracje po angielsku:

1. Find your ideal craft

2. We are not just selling

3. Making masterpiece

4. Crafts which care most

5. Outstanding craftsman

6. Crafts that speaks for itself

7. Less promises more creativity

8.  Crafting dreams

9. I have creativity

10. Master made

11. Experience real

12. Concentrate your creativity

13. Excellence, Creative, Craftmanship

14. Precision crafted

15. Carefully handcrafted

16.  the moments

17. Affordable craftmanship

18. Crafted passionately

19. Crafted with a test of time

20. The Ancient crafting

21. We made to make

22. The expert made a craft

23.  At its finest

24. A Moments of Getting Joy

25. A life full of Creativity

26. Adorning your Feelings

27. Giving your Feeling a new Style

28. A Trendy Luxury Crafts

29. Crafting your Curiosity

30. Good Crafts for Good Relations

31. The joy of Crafting Best

32. Desire meets a new things

33. Making You more Crafty

34. Your local skilled craftsmanship

35. Crafting dreams

36. Crafts to satisfy you

37. Meeting your needs

38. Crafts according to your needs

39. Shaping what you dreamt of

40. Give it a shape

41. Creativity at its best

42. The best in the field

43. Here she is! 

44. Say yes to good deals

45. Just because you deserve it

46. Less is just enough – less is more

47. We all deserve to be happy

48. It’s our pleasure

49. The price is right

50. Nobody loves you like we do

PS. Ewentualna zbieżność naszych inspiracji z istniejącymi sloganami jest przypadkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook