Przejdź do treści

Rękodzieło a zdrowie-wywiad z fizjoterapeutką Małgorzatą Kimso

W rozmowie z Pawłem Ziółkowskim, Małgorzata Kimso udziela fachowych odpowiedzi na pytania dotyczące pracy rękodzielnika, zagrożeń dla zdrowia z nią związanych oraz jak ich uniknąć.

Małgorzata Kimso jest mgr fizjoterapii, technikiem masażu oraz certyfikowanym terapeutą Techniki Bowena. Na co dzień prowadzi w Warszawie gabinet Physio Kimek – Fizjoterapeutka Małgorzata Kimso.

Zajmuje się głównie osobami borykającymi się z różnego rodzaju bólem, osobami po operacjach czy urazach. Jest również fizjoterapeutą w klubie koszykarskim HutnikWarszawa. Dodatkowo ma przyjemność współpracować z zawodowymi tancerzami i tenisistami plażowymi.

Uwielbia swoją pracę, nie wyobraża sobie innego zawodu. Pomoc człowiekowi jest dla niej najlepszą nagrodą i satysfakcją, dlatego cały czas się rozwija, szkoląc się na różnych kursach, czy bioąc udział w szkoleniach. Prywatnie jest molem książkowym oraz właścicielką dwóch uroczych suń.

Pewne długotrwałe, wciąż powtarzające się czynności mogą powodować dolegliwości bólowe, które w konsekwencji skutkować mogą urazami bądź kontuzjami.

Jakich ruchów unikać podczas wykonywania prac manualnych?

Podczas wykonywania prac manualnych powinno unikać się długiego siedzenia, bądź stania. Z tego względu, że zmęczone ciało będzie próbowało kompensować pozycję innymi częściami ciała, tak aby dać „odpocząć” głównym mięśniom.

Poza tym prace manualne wiążą się z kontuzjami palców, nadgarstków, łokci, barków czy mięśni górnej kończyny ciała. Można im zapobiegać, nie przeciążając ich.

Jak często wprowadzać przerwy podczas dłuższego powtarzania konkretnych ruchów i co podczas nich robić ?

W miarę możliwości raz na 30/60minut powinno sie wstać, przejść się, poruszać rękami, biodrami, głową, napić wody, otworzyć okno aby przewietrzyć pomieszczenie oraz dotlenić głowę świeżym powietrzem. Jest to nie tylko trening dla ciała, lecz także dla głowy, która może odpocząć od ciągłego skupienia się na wykonywaje czynności.

Dodatkowo powinno się podczas takich przerw rozluźnić kark – kręcąc głową w każdą stronę, mięśnie klatki piersiowej – otwierając ją z rękami do boku, nadgarstki – robiąc tak zwane wkręcenia „żarówek”, czy łokcie i barki „strzepując” z nich ciężar. Nie zapomnijmy o kręgosłupie, który możemy rozciągać skręcając się raz ciałem w lewo, raz w prawo.

Co jest mniej obciążające dla organizmu obsługa komputera czy smartphona? Jest to istotne pytanie z tego względu, że wielu rękodzielników prowadzi własne firmy i strony internetowe.

Moim zdaniem mniej obciążająca jest obsługa komputera. Z tego względu, że jest teraz dużo udogodnień: odpowiednie krzesła, szerokie biurka, tak aby łokcie były położone na blacie, myszki, które zmniejszają dolegliwości bólowe nadgarstwów.

Pracując na smartfonie, nie jesteśmy w stanie trzymać rąk cały czas w górze, aby telefon był na wysokości naszych oczu, a głowa była w prostej pozycji. Jeśli nisko trzymamy telefon wpływa to na obciążenie kregosłupa, które jest bardzo szkodliwe.

Nie zdajemy sobie sprawy, że pochylenie głowy o 15 stopni do przodu to już siła nie 5kg (bo tyle waży średnio głowa człowieka), a 12kg jaka działa na nasz odcienk szyjny. Przy 60 stopniach to juz 27kg ! Dodatkowo mogą wystąpić, w skutek korzystania z telefonu, bóle karków i głowy, mrowienie miedzy łopatkami, mrowienie palców, deformacja dłoni – wydłużanie się kciuka, osłabianie wzroku.

Jakie są sygnały ostrzegawcze, że coś jest nie tak z naszym ciałem, kiedy zgłosić się do specjalisty?

Sygnałami ostrzegawczymy mogą być:

– bóle głowy, karku, oczu,

– bóle pleców,

– bóle górnej kończyny ciała.

Żeby temu zapobiec potrzebna jest profilaktyka. Do fizjoterapeuty nie tylko powinno sie zgłaszać jak już coś boli, ale także prewencyjnie. Ból występuje w naszym organizmie wtedy, jak już nie daje sam rady, dlatego warto chodzi na „przegląd” do fizjoterapeuty. Dbamy o samochody, maszyny, więc tymbardziej powinnyśmy zadbać o sobie.

Czy może Pani wymienić problemy zdrowotne, którego mogą dotknąć rękodzielnika?

– bole pleców (głównie odcinka szyjego, piersiowego oraz ledźwiowego),

– cieśń nadgarstka,

– bole nóg (zapalenie rozcięgna, bóle achillesa, bóle piszczeli, obrzęki nóg, obrzęki limfatyczne),

– w skutek trzymania głowy nachylonej, mogą powstać napięciowe bóle głowy,

– brak przygotowania ciała do aktywności fizycznej, po całodziennej pracy siedzącej, może spowodować różne kontuzje,

– każde uszkodzenie ciała, stara, zapomniana blizna, skaleniecze ma ogromny wpływ na problemy zdrowotne naszego ciała.

Jakie są możliwe formy wspomagania własnego ciała, które zaleca się osobom zajmującym się rękodziełem, które mogą ułatwić zadbanie o własne zdrowie (jak np używanie rękawiczek ochronnych). I jakie formy aktywności w czasie wolnym od  rękodzieła są wskazane?

Noszenie rękawiczek ochronnych czy całego stroju, zapewnia bezpieczeństwo, jeśli są używane chemikalia.  Jednak najważniejsza forma wspomagania naszego ciała, to przede wszystkim ćwiczenia, profilaktyka w formie spacerów, ćwiczeń wzmacniajacych, jogi czy siłowni. Zalecam również wizyty u fizjoterapeutów, którzy odpowiednio zbadają nasze ciało i dostosują indywidualne zalecenia.

Trzeba też pamiętać, że każdy człowiek oraz zawód, który wykonuje, jest wyjatkowy. Każdego trzeba więc postrzegać indywidualnie. Nie powinno się uogólniać, bo przyczyna rożnych dolegliwości może być u każdego człowieka inna.

Physio Kimek – Fizjoterapeutka Małgorzata Kimso

https://www.instagram.com/gosiakimso.physio/

Rozmawiał Paweł Ziółkowski – rękodzielnik amator, tworzący figurki z modeliny, a także makiety do nich z różnych materiałów. Jego prace można obejrzeć tutaj: Modelina-twórczość amatorska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook