Przejdź do treści

Twórcze Czwartki – spotkania pasjonatów rękodzieła

Twórcze czwartki to cotygodniowe kreatywne warsztaty. Historia spotkań sięga 2008 roku, kiedy w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce, na osiedlu Wieliczka Krzyszkowice odbywały się comiesięczne warsztaty rękodzieła prowadzone przez Bożenę Nowak.


Pani Bożena stała się inicjatorką dalszych działań, których celem było skupienie lokalnej społeczności wokół sztuki. Z jej inicjatywy we współpracy ze Stowarzyszeniem Moje Krzyszkowice i Radą Osiedla zorganizowano w latach 2011- 2014 wakacyjne plenerowe spotkania artystyczne. Oferta tych zajęć była szeroka, od malarstwa akrylami, akwarelami, poprzez witraże, fotografię aż do filcowania.

Plenery wieńczył wernisaż prac połączony z obchodami Dni Osiedla Krzyszkowice. Owocem plenerów było zrzeszenie się lokalnych twórców i cotygodniowe twórcze spotkania. 


Pod hasłem „Twórcze czwartki” organizowane są liczne projekty społeczne i artystyczne „Wędrówki ze sztuką” Letnie Warsztaty wyjazdowe, „Kierunek – Łotwa” we współpracy ze Stowarzyszeniem Novuss Polska oraz „Bałtycki szlak”, który był skierowany  do osób niepełnosprawnych, „POZNAJEMY ŚWIAT” współpraca z NowUs – gry narodów świata podczas ferii zimowych, oprócz tego warsztaty szycia dla dorosłych, warsztaty malarskie dla dzieci i dorosłych, warsztaty ceramiki dla dzieci, kiermasze świąteczne.

Twórcze Czwartki to także zorganizowany, kreatywny, zespół pełen pasji. 

Bożena Nowak – witrażownik

Wieliczanka,  były urzędnik państwowy, niespokojny duch, społecznik  – tak mówi o Bożenie broszura CKIT z 2018 roku. 

Prekursorka grupy „Twórcze czwartki”, witrażownik, od 2012 roku członek grupy artystycznej „Art-klub”. Artystka o ogromnej pasji twórczej. Jej życie pełne jest zauroczeń różnymi technikami, które zgłębia i realizuje, często eksperymentując.

W młodości opanowała szydełkowanie i sztukę robienia na drutach oraz haft. Tworzyła mozaiki z kamyków na donicach, mozaiki ze szkła. W latach 90 tych wykonała swój pierwszy witraż techniką Tiffaniego, od tego czasu doskonali swój warsztat.

Zajmując się witrażami od ponad 20 lat, projektuje i wykonuje przepiękne lampy – od pomysłu poprzez dobór kolorystyki, fakturę szkła.  Witraże i lampy wykonane przez Bożenę Nowak zachwycają dbałością o szczegóły i dokładnością.


Artystka wykonuje również biżuterię ze szkła witrażowego  i kamieni półszlachetnych (agat, kwarc, awenturyn, koral). Oprócz miesternej sztuki tworzenia witraży Bożena wykonuje przepiękne prace w technice filcowania na mokro i na sucho – szczególnie zachwycają wykonane przez nią figurki zwierzątek.

W kręgu zainteresowań artystki jest także decoupage oraz beading.

Więcej prac Bożeny znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/lubosz

Magdalena Okońska-Duda – malarka, akwarelistka

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, może się pochwalić licznymi wystawami indywidualnymi m. in. w Złotej Sali Filharmonii Krakowskiej, Beauvais we Francji, Kopalni Soli w Wieliczce, na Zamku w Niepołomicach, w Sanatorium Dziecięcym w Rabce.

Od lat zrzeszona w artystycznych grupach twórczych. Prowadzi warsztaty malarstwa i rysunku podczas których uczestnicy poznają tajniki technik malarskich, zasady perspektywy, studium martwej natury, brył, pejzażu. 

Beata Mazur – szydełko i druty
Rękodzieło to jej pasja, hobby, idealny sposób na wzbogacenie siebie poprzez pracę własnych rąk. Od lat tworzy  dzieła na drutach i szydełku – ubrania, zabawki amigurumi, dodatki do mieszkania – wszystko wyłącznie ręcznie i z wielką miłością. Każda rzecz tworzona jest z troską o detale i gwarancją niepowtarzalności.

Chętnie pogłębia swoją wiedzę i umiejętności poprzez poznawanie nie tylko nowych technik czy wzorów, ale przede wszystkim wspaniałych ludzi. Jest aktywnym członkiem Twórczych czwartków, bierze udział w targach, kiermaszach, festynach. Prowadzi warsztaty również dla seniorów.

Więcej prac Beaty znajdziecie tutaj:

https://www.facebook.com/search/top?q=BeaTka

Anna Szpor – ceramika artystyczna


Z wykształcenia nauczycielka (edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna). Zawsze interesowała się rękodziełem, próbujac swoich sił na przykład w szydełkowaniu, filcowaniu na sucho i na mokro i frywolitce.

Swoimi pasjami chętnie dzieliła się z uczniami w szkole, wykonując z nimi prace w różnych technikach. Dawało to dzieciom wiele radości, było też dla nich wspaniałą inspiracją do własnej twórczości.


W ostatnim czasie interesuje się przede wszystkim ceramiką artystyczną.  Ukończyła 3- stopniowy kurs ceramiki w Keramosie w Bielsku Białej oraz szkolenie “Terapia ręki – wspomaganie rozwoju manualnego dzieci” w Warszawie. Od dwóch lat prowadzi własną pracownię ceramiczną, w której zdobywa doświadczenie poprzez wykonywanie różnorodnych przedmiotów  z gliny.

Stara się stosować różne techniki lepienia i zdobienia ceramiki. Wykonane prace trafiają najczęściej jako prezenty do przyjaciół, są używane w domach lub ogrodach.   Chętnie inspiruje innych do tworzenia, prowadząc warsztaty ceramiczne dla dzieci i dorosłych. Jej marzeniem jest nauczyć się wykonywania mozaiki ceramicznej.

Więcej prac artystki można podziwiać tutaj: https://www.instagram.com/szporanna/

Wioleta Handzlik – scrapbooking

Z wykształcenia jest germanistką, ale jej praca zawodowa nie ma nic wspólnego z tworzeniem. Dlatego w wolnych chwilach oddaje się bez reszty rękodziełu. Jej pasją jest scrapbooking i cardmaking.

Jest to sztuka ręcznego robienia albumów na zdjęcia, kartek okolicznościowych, zaproszeń, pudełek exploding box. Wszystko zaczęło się z potrzeby zrobienia pięknego albumu dla córki i tak już zostało.

Każda praca jest niepowtarzalna i wykonana z najwyższej jakości materiałów. Swoje umiejętności rozwija na różnych branżowych warsztatach. Prowadzi też własne warsztaty dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami.

Więcej prac Wiolety znaleźć można tutaj: https://www.facebook.com/korneLove.papierowe

Krystyna Sudoł -fotograf
Aktywna Uczestniczka Twórczych Czwartków, zawsze pomocna, wspierająca swoim doświadczeniem w promocji różnorodnych wydarzeń. Nieocenione wsparcie merytoryczne w dziedzinie prezentowania prac rękodzielniczych. Prowadzi warsztaty fotografii dla młodzieży i dorosłych, ucząc jak robić dobre zdjęcia za pomocą telefonu, aparatu.

Dobry duch zespołu, zawsze służący radą, czy pomocą. Jej obecność na organizowanych kiermaszach jest nieoceniona, a i rodzinne sesje zdjęciowe wykonywane przez Krystynę cieszą się dużym zainteresowaniem.

Więcej prac Krystyny można obejrzeć tu:  krystynasudol.pl

Małgorzata Płoszaj – projektant mody
Absolwentka Krakowskiej Szkoły Projektowania Mody i Stylizacji Ubioru. W zespole Twórczych Czwartków prowadzi warsztaty filcowania na mokro dla dzieci i dorosłych, chętnie łącząc wełnę z innymi materiałami, takimi jak jedwab, bawełna, kamienie półszlachetne, bursztyn.

Odkrywa też na nowo różne techniki tworzenia kapeluszy.
Ukończyła szkolenia modniarskie i wykonuje różnorodne nakrycia głowy- od wspomnianych kapeluszy, poprzez toczki, fascynatory itd.

Obok warsztatów filcowania uczy także szycia i kontrukcji odzieży na warsztatach szycia z projektantką.

Więcej twórczości projektantki można obejrzeć tutaj: https://robotkowyswiatmychy.blogspot.com/

Svetlana Kunc wikliniarstwo i warsztaty DIY

W 2014 roku dołączyła do grupy „Twórcze czwartki” początkowo jako uczestnik, a od kilku lat, jako instruktor. Swoje rękodzielnicze zainteresowania rozwija w wikliniarstwie oraz warsztatach DIY (drugie życie ubrań).  

Jest niezrównana pod względem pomysłów na warsztaty. Bardzo mocno promuje zasadę ZERO WASTE, pod jej okiem ich uczestnicy uczą się więc, jak wykorzystywać niepotrzebne już nikomu materiały. Prowadzi również warsztaty makramy i wikliniarstwa.

Doskonały organizator i koordynator działań. Pogłębia swoją wiedzę na kursach organizowanych przez Krakowską Szkołę Artystyczną.

Prywatnie Svetlana prowadzi własną działalność gospodarczą związaną z grami z różnych zakątków świata. Inicjatorka rozwoju gry Novuss w Polsce. Od czterech lat prowadzi także Stowarzyszenie Novuss Polska, aktywnie włącza się w różnorodne projekty społeczne.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook