Przejdź do treści

Instalacje z używanych jutowych worków. Łańcuch dostaw i ludzi odzwierciedleniem wpływu globalizacji i procesów produkcji

Ibrahim Mahama urodził się w 1987 roku w północnej Ghanie w mieście Tamale. Mieszka zaś i pracuje w Accra, Kumasi i Tamale, a obecnie ma swoją pracownię zaledwie kilka kilometrów od Savannah Contemporary Art Center (SCCA), która jest jego własną inicjatywą. W 2010 ukończył studia na Arts and Painting na Uniwersytecie Nauki i Technologii.  

Worki, które często służyły najpierw do przechowywania ziaren kakaowca kupuje na targowiskach.

Za pomocą swoich obiektów dotyka tematów dóbr, migracji, globalizacji i wymiany gospodarczej.

Często wykorzystuje też materiały pozyskane z odpadów, resztek drewna itp.  ze środowisk miejskich, takie jak pozostałości drewna czy worki jutowe, które wspólnie szyje i pokrywa konstrukcje architektoniczne.

Torby jutowe wyprodukowane w Azji Południowo-Wschodniej (w Indiach i  Bangladeszu), są sprowadzane do Ghany, wypełniane towarem, następnie zaś służą do transportu żywności, drzewnego węgla itp. 

Artysta prezentuje lokalne połączenia między światową klasą pracującą.

Pokazuje cały łańcuch – pracownicy, którzy tkają torbę, ci, którzy pakują w nie produkty, ci, którzy ładują i ci, którzy noszą towar, zostawiają w workach swoje ślady, pot, daty,  zapiski i inne znaki, że mieli z nimi kontakt.

Prace Ibrahima Mahamy pokazywały muzea na całym świecie – w Europie, RPA, Izraelu, Australii, USA.  

Oprócz tworzenia sztuki, w marcu 2019 roku, Ibrahim roku założył  organizację pozarządową i showroom – Savannah Center for Contemporary Art (SCCA) w Tamale w Ghanie.

Jego nazwisko znalazło się na liście najbardziej wpływowych Afrykańczyków edycji The Africa Report 2019/2020.

Więcej prac Ibrahima znaleźć można tutaj:

https://www.facebook.com/mahama.i.mohammed

  ·   ·

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook