Przejdź do treści

Rękodzielnik na swoim. Czyli zakładamy firmę handmade

Niejednemu początkującemu rękodzielnikowi sen z oczu spędza kwestia kiedy zalegalizować swoją pasję oraz jak to zrobić. Do tego dochodzą wątpliwości o kosztach, jakie z tego tytułu trzeba ponieść. Zapraszamy Was więc dziś do artykułu, który krok po kroku wyjaśni Wam wszelkie meandry i kwestie formalne zakładania własnej działalności gospodarczej!

Własna działalność gospodarcza. Kiedy i dla kogo?

Własna działalność gospodarcza może nastręczyć niejednej osobie wielu pytań i problemów. Warto zastanowić się dla kogo jest taka forma działalności i kiedy dobrze jest ją założyć. Czy łatwo założyć taką działalność? Kto może to zrobić? Ile kosztuje jej prowadzenie? I jakie korzyści z tego wynikają? Czy są jakieś wady? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Kto może założyć działalność gospodarczą?

W Polskim prawie przepisy mówiące o tym, kto może założyć działalność gospodarczą, pozostawiają dużą swobodę. W większości przypadków nie będziemy mieli żadnego problemu z założeniem i prowadzeniem własnej firmy, w wybranej formie.

Mówi o tym Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z nią „podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach”.

W Polskim prawie status przedsiębiorcy mogą uzyskać:

– osoba fizyczna,

– osoba prawna,

– jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przysługuje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.

Do przedsiębiorców zaliczamy także wspólników spółki cywilnej. Są nimi w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Prowadzenie działalności nie jest jednak wolne od ograniczeń. Mogą je wprowadzać np. wyroki sądu zakazujące prowadzenia działalności określonej osobie, potrzeba uzyskania zgody odpowiedniego organu lub koncesji, w niektórych przypadkach – konieczność uzyskania zezwolenia na prowadzenie określonej działalności.

Pewną swobodę w zakładaniu działalności gospodarczej w Polsce mają również cudzoziemcy, a także emeryci oraz osoby niepełnoletnie (jednoosobowa działalność gospodarcza wymagająca każdorazowej zgody przedstawiciela ustawowego przy podpisaniu umowy, a w niektórych przypadkach nawet zgody sądu).

Ile kosztuje działalność gospodarcza?

Jak każde przedsięwzięcie działalność gospodarcza nie może być również pozbawiona kosztów, związanych z jej założeniem i prowadzeniem.

Pierwszym krokiem jest rejestracja działalności gospodarczej w CEIDG. Jest bezpłatna. Jednak w przypadku spółek prawa handlowego konieczne jest uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego – 500 zł opłaty sądowej, a także 100 zł za ogłoszenie pierwszego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się być podatnikiem VAT (lub jest do tego zobowiązany) musi złożyć do właściwego Urzędu Skarbowego formularz rejestracyjny VAT-R (podatnik VAT czynny lub podatnik VAT zwolniony). Rejestracja jest bezpłatna. Jeśli jednak podatnik chce uzyskać potwierdzenie rejestracyjne należy wnieść opłatę za jego wydanie w wysokości 170 zł.

Przedsiębiorca zobowiązany jest również w terminie 7 dni od daty rejestracji działalności, zgłosić się lub/i pracowników do ubezpieczenia w ZUS.

Do kosztów założenia działalności gospodarczej możemy zaliczyć również:

Opłaty związane z założeniem konta (od zera do kilkunastu złotych),

Pieczątka firmowa, przydatna, aczkolwiek w przypadku JDG nieobowiązkowa (około 30 zł),

Zakup licencji takich jak oprogramowanie,

Wynajem lub kupno lokalu,

Koszty księgowości,

Zakup maszyn lub potrzebnych sprzętów,

Zakup materiałów biurowych.

Samo zakładanie firmy jest więc dla większości przedsiębiorców zupełnie darmowe. Prowadzenie nie przedstawia się już tak kolorowo.

Jakie korzyści daje działalność gospodarcza?

Działalność gospodarcza ma wiele korzyści, nie tylko tych wynikających z formalnych rozwiązań, ale również z kwestii psychologicznych.

Najważniejszymi plusami prowadzenia działalności gospodarczej jest to, że prowadzimy „coś swojego”, własnego, nie mamy nad głową szefa, który nieustannie nas sprawdza. Sami musimy być swoim szefem (choć to równie dobrze może być minusem). Samodzielnie ustalamy cele, dysponujemy własnym czasem, kontrolujemy dochód, możemy wyznaczyć urlop w najbardziej odpowiednim dla nas terminie. To my kształtujemy swój los i swoje wybory. Nikt nam nic nie narzuca.

Dodatkowo badania potwierdzają, że majątek osób prowadzących działalność gospodarczą jest zdecydowanie wyższy niż osób pracujących na etat.

Prowadząc firmę możemy również zaoszczędzić odliczając od przychodów różnego rodzaju wydatki (zakup, eksploatację sprzętu, samochodu firmowego, komputer, oprogramowanie, aparat fotograficzny). Będąc podatnikiem VAT możemy odliczyć koszty paliwa czy rozmów telefonicznych.

Jakie są wady działalności gospodarczej?

Jeśli są korzyści prowadzenia działalności gospodarczej, to niestety są i wady. Możemy do nich zaliczyć:

Więcej obowiązków formalnych do spełnienia, niż w pracy etatowej.

Musimy pamiętać o wszystkich terminach (opłacenia podatku), prowadzenia dokumentacji, dbania o marketing i reklamę.

Praca na własny rachunek to często praca 24 godziny na dobę, musimy być dostępni pod telefonem niemal cały czas i szybko odpisywać na maile, by nie narazić się na utratę klientów.

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na urlop, z uwagi na różnego rodzaju zobowiązania.

Trudności w realizowaniu zwolnienia chorobowego i konieczność znalezienia zastępstwa, co może nie być prostym zadaniem.

Lepiej startup, działalność gospodarcza czy Sp.z o.o.?

Startup jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób młodych, które stawiają pierwsze kroki na rynku pracy, ale też dla osób które nie posiadają dużego doświadczenia w prowadzeniu własnego biznesu. Nawet jeśli biznes się nie powiedzie pozwala im na zdobycie wiedzy i kompetencji w zakresie biznesu. Startupem nazywamy tylko takie firmy, które niosą ze sobą ryzyko jakiegoś niepowodzenia i braku akceptacji ze strony klientów wprowadzanej przez nie innowacji. Jest on związany bezpośrednio z innowacyjnością wprowadzonego produktu.

Będzie więc najczęściej dotyczył takich obszarów rynku, na których najczęściej się one pojawiają. Wybór między startupem, a działalnością gospodarczą będzie w dużej mierze mocno uzależniony od tego czy wprowadzamy na rynek innowacyjny produkt z modelem biznesowym.

Różnice między działalnością gospodarczą a Spółką z o.o. przechylają szalę w stronę spółki. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania wynikające z prowadzenia działalności. Natomiast spółka odpowiada za zobowiązania majątkiem tylko do wysokości majątku spółki.

Jednak tutaj również najważniejszy jest pomysł na biznes, i to od niego i jego rodzaju będzie zależało, jaki rodzaj działalności lepiej wybrać. Jeśli przedsiębiorca nie ma w planach dużego kredytu na rozkręcenie działalności, a jego majątek osobisty nie będzie narażony na duże straty w wypadku niepowodzenia, warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą.

Jeśli jednak zamierza wziąć duży kredyt na cele działalności, ma wizję rozwoju firmy i chce działać na dużą skalę, lepszym rozwiązaniem będzie założenie spółki.

Działalność gospodarcza nie jest trudna do założenia, nie wymaga wielkich kosztów podczas jej zakładania. Te pojawiają się natomiast później. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą prowadzić mały lub średni biznes bez dużego ryzyka niepowodzenia, nie ponosząc przy tym ogromnych kosztów (jak choćby utrzymania kredytu, na cele rozwoju firmy).

Artur Parzybut

Artur Parzybut – miłośnik giełdy, marketingu i przedsiębiorczości. Więcej twórczości tego autora znajdziecie na blogu https://biznesomania.com.pl/ , słynącym przede wszystkim z prezentowania pomysłów na biznes i docenionym między innymi przez Blaber czy MarketingiBiznes.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook