Przejdź do treści

Podróż z ołówkiem, papierem i nożyczkami

Rebecca J. Coles z Wielkej Brytanii ukończyła z wyróżnieniem Woven Textiles, Winchester School of Art. I choć jej specjalizacją jest tkactwo, od wielu lat odnajduje się w pracy z papierem. To z niego tworzy  trójwymiarowe formy dekoracyjne, będące wyjątkowymi dziełami sztuki. Każde z nich składa się z setek lub tysięcy części, więc twórczość ta wymaga wyjątkowej cierpliwości.

Jej prace opierają się na powtarzalnych procesach – każdy kształt jest ręcznie rysowany, a następnie misternie, również ręcznie wycinany ze starannie dobranego papieru. Ważną kwestią dla artystki jest bowiem recykling i wykorzystanie tego, co zostałoby wyrzucone i zmarnowane.

Jak mówi o sobie – „Moim celem jest przekształcenie przedmiotu codziennego w dzieło, które zachęci widza do wyjścia poza jego oryginalne źródło”.

Każda praca to dla niej ogromna motywacja, chęć stworzenia czegoś, z czego będzie dumna, a komplementy i opinie klientów którzy kupują i zamawiają jej dzieła, dają jej ogromną satysfakcję.

W swojej twórczości Rebecca stawia na intuicję i podświadomość. Wszystko od początku do końca wymyśla i wykonuje sama, choć przy takiej metodzie pracy związek między techniką ręki a kreatywnością umysłu jest czasem trudny do opanowania i trzeba zmieniać techniki, by nie uszkodzić rąk.

Wielogodzinne wycinanie precyzyjnych kształtów nożyczkami nie jest proste, więc przeplata je układaniem konstrukcji, formowaniem jej fragmentów itp.

„Termin „rzemiosło” czasami oznacza dziedzinę, którą ludzie postrzegają inaczej niż dziedzinę „sztuki”, która wydaje się wyczarowywać bardziej „współczesną” równowagę” – twierdzi artystka.

zdjęcia pochodzą z https://www.rebeccajcoles.co.uk/work

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook