Matilda Payne, to projektantka, mentorka i działaczka na rzecz powstrzymania globalnych zmian klimatycznych w celu stworzenia lepszego i bardziej przyjaznego środowiska. Jako liderka wprowadzania takich zmian i podejmowania różnorodnych inicjatyw w tym kierunku, zachęca i wspiera głównie kobiety w Ghanie, motywując je także do podejmowania pracy.
Ich niezależność prowadzi bowiem do zmian, polepszenia codziennego życia i wzmacniania ich silniejszej pozycji w życiu rodzinnym i społecznym. Matilda jest założycielką Matilda Haute Couture, sklepu z artystycznymi przedmiotami – odzieżą, biżuterią, artykułami wystroju wnętrz. A jednocześnie będącego punktem zbioru i twórczego upcyklingu odpadów.
Matilda, dzięki swoim unikalnym i innowacyjnym pomysłom jest laureatką nagrody dla najbardziej kreatywnego twórcy (wybieranego z ponad 2000 zgłoszeń) na jednej z największych wystaw sztuki w Afryce (SIAO, 2016) w Ouagadougou w Burkina Faso.
Reprezentowała też Ghanę podczas Global Entrepreneurship Summit (GES) w 2017 roku, w Hyderabad (Indie), dołączając do stale rosnącej społeczności przedsiębiorców, innowatorów i liderów działających w obszarze wzmocnienia roli przedsiębiorczości społecznej i gospodarczej, ustanowienia jej jako ważnego obszaru polityki oraz wzmocnienia korzystnych relacji między przedsiębiorcami.
Matilda zaangażowana jest w tę tematykę szczególnie pod kątem wzmacniania roli kobiet w Ghanie, za co była niejednokrotnie nagradzana.
Zarówno Matilda Haute Couture, jak i Extreme Upcykle, której jest współzałożycielką, to firmy znane z wysokiej jakości mebli, artykułów wyposażenia wnętrz i akcesoriów modowych wykorzystujących odpady. Wielokrotnie nagradzane za wysiłki podejmowane rzecz poprawy stanu środowiska w swoich społecznościach i za szerzenie tej idei.
Obie firmy przekazują 5% sprzedaży każdego przedmiotu edukację ubogich, młodych dziewcząt w Ghanie, zaś Matilda organizuje dla nich warsztaty z przedsiębiorczości.
Extreme Upcykle, kierując się hasłem TURNING TRASH INTO TREASURES! znajduje alternatywne zastosowania dla materiałów takich jak odpady elektryczne i elektroniczne, zużyte opony i dętki samochodowe, złom, koła rowerowe, palety, potłuczone butelki, łupiny orzecha kokosowego oraz drewno z odzysku, w tym wyłowione z wody.
Matilda jest drugą osoba z Afryki i pierwszą z Ghany, która uczestniczyła w programie lutowej edycji międzynarodowych targów Ambiente Trade Fair, które przyciągnęły około 108 000 zwiedzających i ponad 4600 wystawców z 92 krajów.
Jej talent i chęć przeciwdziałania marnotrawstwu, które zagraża dziś całej planecie, mają odzwierciedlenie w przedmiotach, jakie oferuje jej marka Matilda Haute Couture.
Biżuteria, którą tam znajdziemy, to pomysłowe połączenie różnorodnych materiałów charakterystycznych dla Afryki, z odpadami, które w innym wypadku trafiłyby na śmietnik. Są to ozdoby, które wielokrotnie pojawiały się na pokazach mody, również tych o szerokiej renomie.