Angażujące posty dla marki rękodzielniczej

Angażujące posty dla marki rękodzielniczej

Jak wzbudzić zaangażowanie odbiorców w naszej rękodzielniczej przestrzeni online? Wszystko zależy od jego charakteru i Twoich fanów. Niektóre fanpage prowadzone są w sposób bardziej formalny, inne w luźniejszy. Niektóre mają śmieszne posty, konkursy, dialogi, inne po prostu prezentują prace i ich opis. Są miejsca prowadzone w sposób bardziej opisowy, ukazujące np. kulisy pracowni, albo życia prywatnego, inne skupiają się wyłącznie wokół „suchej” sprzedaży, bez budowania relacji na linii artysta – obserwator, czy potencjalny klient.

I każdy styl skupi wokół siebie takie osoby, którym będzie odpowiadał. Nie ma więc jednoznacznych, wyznaczonych zasad dobrych w takim samym stopniu dla wszystkich branż i twórców. 

Istnieją natomiast sposoby mogące w znaczący sposób ułatwić nawiązanie relacji, zwiększenie zasięgów i popularności. Warto je przetestować na Twoim fanpage i obserwować, które z nich wzbudzają największe zainteresowanie i reakcje.

Oto przykłady 18 sposobów na angażujące odbiorców marki handmade posty na Facebooku.

1. Link do wpisu na blogu

Jeśli prowadzisz bloga o swojej twórczości, z pewnością masz już stałe grono obserwatorów i czytelników. Jeśli blog jest odrębną stroną www, warto wrzucać zajawki o nowym wpisie na fanpage z Twoimi produktami. Brzmiące ciekawie, intrygująco, tak, by zachęcały do zaglądania.

2. Prośba o pomoc w podjęciu decyzji

Zachęcenie Twojej społeczności do dialogu poprzez  pomoc w podjęciu decyzji jest zawsze dobrym pomysłem na jej zaangażowanie. W taki sposób dajesz bardzo jasny sygnał, że zależy Ci na opinii Twoich fanów, liczysz się z ich zdaniem i w oparciu o nie podejmujesz istotne dla Twej marki decyzje.

Mogą one dotyczyć – w zależności od rodzaju marki – kolorów wełnianych szali, gdy nadchodzi sezon jesienny, sposobu wykończenia sutaszowych kolczyków, wielkości dziecięcej maskotki, której wzór właśnie opracowałaś, wyboru opakowań Twoich produktów, metek, bądź dołączanych do nich gratisów. Mogą dotyczyć także  tematu planowanego konkursu, webinaru, live, lub nazwy nowej kolekcji.

3. Konkurs

Organizacja konkursów na Facebooku daje świetną możliwość promocji naszego fanpage, wraz z treściami, które się na nim znajdują, pozwalając zyskać szersze grono potencjalnych klientów. Niestety duża część konkursów łamie nie tylko regulamin Facebooka, ale i przepisy polskiego prawa.

Oto podstawowe zasady, obowiązujące przy  organizacji konkursu:

  • każdy konkurs organizowany na Facebooku musi posiadać dedykowany regulamin;
  • zapisy dotyczące wzięcia udziału w konkursie nie mogą zawierać przymusu do wykonania żadnej aktywności związanej z naszym fanpage. Nie wolno więc uzależniać wzięcia udziału w zabawie od tego, że użytkownik musi polubić stronę, udostępnić post na swojej tablicy, bądź oznaczyć w komentarzu znajomych;
  • nie losujemy zwycięzcy – przypadkowy wybór zwycięzcy w konkursie jest w świetle Ustawy o grach hazardowych grą losową, którą obejmują określone przepisy, w tym wypadku Art. 2. 1. Tejże ustawy, który mówi, iż „grami losowymi są gry, w tym urządzane przez sieć Internet, o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku”. (Źródło: Ustawa o grach hazardowych z dnia 19.11.2009r.) Ustawa określa wyraźnie, że jeśli o wyłonieniu zwycięzcy konkursu decyduje jakikolwiek przypadek, to polskie prawo cały konkurs jednoznacznie traktuje jako grę losową, a jej niezgłoszenie do odpowiednich organów celno-skarbowych jako przestępstwo skarbowe.
  • muszą być opisane warunki oferty i wymagania wstępne (np. ograniczenia dotyczące wieku i miejsca zamieszkania);
  • musi być zachowana zgodność z przepisami i warunkami dotyczącymi nagród oferowanych w ramach promocji (np. zarejestrowanie promocji i uzyskanie wszelkich obowiązkowych zezwoleń);
  • post konkursowy musi zawierać informację, że promocja nie jest w żaden sposób sponsorowana, popierana ani przeprowadzana przez serwis Facebook, ani z nim związana.

Nagroda rzeczowa w konkursie na Facebooku zalicza się do tzw. „przychodu z innych źródeł”. Oznacza to, że należy od niej odprowadzić 10% zryczałtowany podatek od wygranych (Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 30 ust. 1 pkt. 2). Dla Urzędu Skarbowego nie ma znaczenia, kto wpłaca podatek. Możesz więc „scedować” go  na zwycięzcę konkursu, bądź zapłacić samodzielnie.

4. Branżowa wzmianka/notka/ciekawostka

Ciekawe rzeczy dotyczące Twojej pracy/branży/techniki, w której tworzysz, są zwykle bardzo ciekawe dla fanów, którzy obserwują fanpage Jeśli w swoich pracach używasz kamieni półszlachetnych, możesz opisać przypisywane właściwości niektórych z nich, metody wydobycia, rodzaje, odmiany itd.

Jeśli wykonujesz np. odzież na drutach, możesz opisać ciekawe rzeczy dotyczące zwierząt, z których pochodzi wełna, albo zrobić z tego cały cykl wpisów, w rodzaju – czy wiecie, że alpaki…, dołączając zdjęcie zwierzęcia. Jeśli tworzysz biżuterię, możesz opisywać w takich cyklach jej historię na przestrzeni wieków, bądź modę danego okresu. Niektóre rodzaje handmade sięgają korzeniami czasów starożytnych, można więc na tym polu znaleźć szereg ciekawych informacji i analogii w powracającej na te style modzie, wiele przykładów oraz inspiracji.

5. Twoja osoba

Pokazywanie swojej osoby zawsze buduje więź i budzi zaufanie. Obserwatorzy i klienci nie postrzegają Cię już tylko poprzez produkt, logo, identyfikację wizualną, lub treść. Pokazując się im, stajesz się osobą z krwi i kości, również mającą dom, rodzinę, kota itp.

A to, co podobne do nas samych – wzbudza zwykle sympatię. Gdy uchylisz nieco drzwi do swojego życia, zaskarbisz sobie sympatię i przywiązanie odbiorców, wzbudzisz też ich dalszą ciekawość. Nie każdy ma oczywiście ochotę pokazywać publicznie swój dom, dzieci, czy bałagan w przedpokoju, jednak pamiętajmy, że ludzie z zasady, w większości lubią podglądać jak żyją i mieszkają inni, warto więc czasem pokazać choćby fragment naszej pracowni, świeżo rozpakowaną paczkę z półfabrykatami do naszego rękodzieła, czy zaprezentować jaki rodzaj herbaty lubimy pić przy pracy itd.

6. RTM

Real Time Marketing to tzw. marketing czasu rzeczywistego. Stanowi on szybką reakcję  na bieżące wydarzenia o charakterze społecznym, politycznym, kulturowym, czy innym. Nasza reakcja na to, co się wydarzyło i stworzenie  związanych z tym tematycznie ciekawych treści/ grafik, pomogą zdobyć zainteresowanie i zasięgi. Bowiem każdy news w ciekawej i trafnej formie ma szansę na rozprzestrzenienie się poprzez udostępnienia, generując sporą ilość reakcji.

7. Prosty, krótki  wybór

Przy tym rodzaju posta oczekujemy konkretnej odpowiedzi, dajemy więc wybór minimalny: TAK lub NIE, 1 lub 2. Ewentualnie 1, 2, lub 3.  Większy wybór powoduje bowiem w tym wypadku częsty brak reakcji z braku zdecydowania, im wybór mniejszy, tym reakcja szybsza. Pytanie powinno być więc proste, nie nastręczające trudności, ani analizy, np. „ Lubicie dawać prezenty?” (post przed świętami, informujący, kiedy będą nowe produkty), „Czy lubicie dekorować swoje domy? (przy wprowadzaniu nowej linii akcesoriów dekoracyjnych), „Lubicie podróże?” (przed wypuszczeniem w świat nowej kolekcji toreb podróżnych, kosmetyczek, lub innych akcesoriów związanych z pakowaniem).

8. Ankieta

Raz na jakiś czas stwórz ankietę. Może dotyczyć różnorodnych tematów: nazwy nowej kolekcji, czy poszczególnego produktu, kwestii odświeżenia szaty graficznej sklepu, zmiany loga, rodzaju zamieszczanych postów,  oferty dla stałych klientów, rodzaju używanych przy danym produkcie materiałów, kolorów, formy itd.  Można przeprowadzić ją głosując emotikonami, można też dla lepszego zasięgu umieścić na zaprzyjaźnionej grupie, jednocześnie zachęcając do wejścia na Twój fanpage.

9. Twoja pomoc/ocena/sugestia

Na swoim fp masz z pewnością pewną ilość fanów, którzy również coś tworzą, może w Twojej technice, może w pokrewnych. Są to zapewne osoby o różnym stopniu wiedzy i doświadczenia, a osobom początkujących przyda się dawka wiedzy, którą możesz dać od siebie. Poproś ich więc od czasu do czasu, o zadawanie pytań pod odpowiednio do tego skonstruowanym postem.

Pytania oczywiście muszą zawierać się w temacie Twojej marki. I następnie na każde z nich odpowiadaj, służ dobrą radą, lecz niczego nie narzucaj, ani nie pisz autorytarnie. Bezpieczne sformułowania, których możesz użyć to „z mojego doświadczenia wynika”, „na przykładzie mojej marki mogę stwierdzić, że..”, „w mojej firmie sprawdzonym sposobem jest..” itp. Fani z pewnością docenią, że dzielisz się wiedzą, taki rodzaj postów bardzo korzystnie wpływa nie tylko na Twój wizerunek jako profesjonalisty, ale też buduje i utrwala relacje z odbiorcami.

10. Twój zespół i kulisy Twojej marki

Tak jak Twoi fani są Ciekawi Ciebie i tego, jak wyglądasz, tworzysz, mieszkasz, co lubisz i jak wypoczywasz, a także kim jest współmałżonek i jakie imię nosi Twój pies, tak też ciekawi ich z kim współpracujesz (jeśli masz zespół lub współpracowników).

Kulisy Twojej codziennej pracy, choć Tobie mogą wydawać się nudne i mało zajmujące, dla osób, które obserwują Twoją markę poprzez fanpage, bardzo często stanowić będą rzecz ciekawą, interesującą, wartą podzielenia się. Możesz więc zdradzać po kawałku historię swojej firmy, opisać jak powstała jej nazwa, misja, jak w Twojej głowie rodziła się wizja na taki biznes, jakie były początki. Możesz podzielić się wiedzą w obrębie materiałów i technik, których używasz i stosujesz, a jeśli wykorzystujesz np. urządzenia techniczne – recenzować je.

Komuś z pewnością taka wiedza się przyda. Dobrym pomysłem jest pokazanie pracowni, poszczególne etapy powstawania prac, wraz z małym tutorialem, filmik nagrany przy pracy, czy zabawna historia związana z Twoją pracą. Pokazanie niektórych procesów twórczych może też uświadomić osobom nie znającym takich kulis, ile pracy wkładasz w swoją pracę i jak czasochłonny jest to proces. Taki przekaz buduje też Twoją wiarygodność i zaufanie do Twojej marki.

11. Głosowanie reakcjami

To prosty, ale angażujący społeczność sposób, wymaga bowiem tylko jednego kliknięcia. Dajesz więc odbiorcom wybór na zasadzie – Jeśli jesteś za nazwą nowej kolekcji „Jesienny kaszmir”, kliknij „lubię to”, jeśli zaś wolisz nazwę „Kaszmirowe love”, zaznacz serduszko.

12. Ten sam produkt, nowe zastosowanie

Jeśli produkty, które tworzysz, mogą mieć różne zastosowania (nawet nietypowe), warto pokazać je odbiorcom, by pobudzić ich kreatywność w ich ewentualnym użytkowaniu. Kto wie, może akurat kogoś przyciągnie bardziej nietypowe zastosowanie takiego przedmiotu? Np. piękna duża broszka wykorzystana jako zapinka do firany, czy po doczepieniu gumki, tworząca ozdobę do włosów. Ceramiczna, ozdobna mydelniczka może być wykorzystana na codzienną biżuterię, klipsy do butów można doczepić do skarpetek, z szala można zrobić turban, a wyplatane koszyczki wykorzystać na milion sposobów – w salonie, łazience, kuchni, pokoju dziecięcym, a nawet w samochodzie.

13. Cytaty

Cytaty dotyczące sztuki, szeroko pojętego handmade, twórczości, kreatywności, na tle odpowiednio dobranej grafiki, zawsze będą tematycznie pasować do fanpage marki rękodzielniczej i poprzez kolejne udostępnienia zwiększać nam zasięgi, zachęcając nowe osoby do odwiedzenia nas i obserwowania.  Pamiętajmy przy tym, by zawsze podawać ich autora. Dobrym pomysłem jest też zawarcie na dole grafiki adresu www naszego sklepu, bądź bloga, jeśli takowe posiadamy.

14. Grafiki

Grafiki, z tematycznie dobranymi zdjęciami/obrazkami/napisami, podobnie jak cytaty, mogą zdziałać cuda w obrębie powiększania zasięgów. Można te formy połączyć, zawierając cytat na obrazku, lub dołączając go na górze postu. Starajmy się dobierać je ciekawie, by inspirowały, zastanawiały, budziły przyjemne skojarzenia, lub po prostu miały „pazur” i wywoływały uśmiech. Po jakimś czasie zorientujesz się, które z zastosowanych grafik budziły największe zainteresowanie i zasięgi, co będzie dla Ciebie wskazówką, jak dobierać je dalej.

15. Oznacz znajomego

Metoda ta bywa kontrowersyjna, ale głównie dlatego, że wiele osób używa jej w sposób nieprzemyślany. Przede wszystkim pamiętaj o tym, by oznaczać osobę, która wśród swoich znajomych ma osoby mogące należeć do Twojej grupy docelowej. Jeśli tworzysz ubranka, czy akcesoria niemowlęce, nie oznaczaj osoby bezdzietnej, w wieku emerytalnym, ani kogoś, kto ma kilkanaście lat i takie samo grono znajomych. I najważniejsze – zawsze pytaj o zgodę, czy możesz daną osobę oznaczyć!

16. Branżowe poniedziałki/rękodzielnicze środy/tematyczne piątki

Jeśli wiesz, że znajdziesz czas na cotygodniowe tematyczne publikacje w rodzaju „jeden dzień z życia pracowni”, „co słychać w atelier” itp., możesz zaplanować to cyklicznie, w określony dzień tygodnia, tak, by fani po jakimś czasie kojarzyli te dni i zaglądali do Ciebie specjalnie. Nie musisz w nich pokazywać kulis pracy (wykorzystując je np. na posty innego rodzaju), równie dobrze temat dotyczyć może różnych form twórczości, polecania innych twórców niebędących Twoją konkurencją, bo tworzących w innych technikach i stylach. Może to być cykl wpisów o nowych trendach w modzie, biżuterii, urządzaniu wnętrz itd.- wszystko zależy od tego, czym się zajmujesz i z jaką kreatywnością podejdziesz do takiego pomysłu.

17. Wykorzystuj Święta, dni poświęcone danym zawodom (np. dzień nauczyciela), okazje (początek wakacji, roku szkolnego) itp.

Nie tylko Boże Narodzenie, czy Wielkanoc są okazjami zwiększonych zakupów. Pamiętaj o Dniach Matki, Ojca, Dziecka, Babci, Dziadka, o okresie urlopowym latem, początku roku szkolnego, sezonach ślubnym i komunijnym. Naturalnie wszystko zależy od tego, co tworzysz i sprzedajesz, oferta musi być dopasowana do grupy docelowej, jednak obecnie każdego dnia obchodzone jest „święto” w rodzaju Dnia Czerwonego Kapturka, Dnia  Włóczykija, Pszczółki Mai, Światowy Dzień Tygrysa,   Światowy Dzień Czekolady, Dzień Delfina, Kropki, Dzień wyznawania miłości, a nawet Święto Brokatu. Brzmią absurdalnie? Niektóre z pewnością.

Ale możesz je wykorzystać, przygotowując sobie własny kalendarz dni które można powiązać z Twoimi wyrobami. Nie musi być to powiązanie dosłowne, np. jeśli tworzysz biżuterię, w Dniu Czekolady możesz zaprezentować kolekcję w jej kolorach i odcieniach, połączoną z krótkim wpisem zawierającym jakąś ciekawostkę tematyczną, np. Czy wiecie, że Aztekowie rozdrabniali nasiona kakaowca by produkować zimny napój z kukurydzą i chili? Lub – czy wiecie, że istnieje różowa odmiana czekolady, zwana rubinową? Wynaleziono ją dopiero w 2017 roku, a do jej produkcji nie używa się żadnych barwników oraz sztucznych aromatów.

18. Podziel się swoją wiedzą

Jeśli tworzysz już od jakiegoś czasu, z pewnością masz dużą wiedzę odnośnie używanych technik. Osoby, które zostały fanami Twojej marki to zaś odbiorcy, którzy lubią Twoje prace, podziwiają je, czasem kupują. Są więc w dużej mierze zainteresowani procesem i etapami tworzenia, używanymi materiałami itd. Oczywiście istnieją rzeczy, które każdy artysta zachowuje tylko dla siebie, zwłaszcza, jeśli tworzy w autorskich technikach, lub znalazł niszowe rozwiązania w swojej dziedzinie. Jednak w większości przypadków każdy twórca może podzielić się pewnymi rzeczami, które mogą przydać się komuś, kogo ten temat po prostu ciekawi, lub chce spróbować amatorsko swoich sił w danej dziedzinie. Możesz więc o tym opowiedzieć, nagrać liva, lub zrobić mały tutorial.

Pamiętaj, że w planowaniu postów wszystko zależy od rodzaju działalności, Twojej grupy docelowej, charakteru Twego fanpage, oraz – co bardzo ważne – sposobu, w jakim komunikujesz się z fanami za jego pośrednictwem. Testuj, próbuj, obserwuj – co Twoi fani lubią najbardziej, które posty wzbudzają ich ciekawość i zaangażowanie, przy jakiego rodzaju Twojej aktywności wzrastają ich reakcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.