Przejdź do treści

Witamy na stronie projektu „HANDMADE YOU(TH)”

Witamy na blogu międzynarodowego projektu partnerstwa organizacji rękodzielniczych z Polski, Łotwy i Czech, pn. „HANDMADE YOU(TH)”.

Zapraszamy Was do wspólnej przygody, podczas której będziemy promować, uczyć, inspirować i wprowadzać Was w świat, gdzie wielką wartość stanowią dzieła rąk ludzkich. A takie towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat, począwszy od podstawowych narzędzi, po skomplikowane maszyny i urządzenia tworzone w coraz bardziej zaawansowanej technice, a w końcu i technologii.

Jaka jest idea powstania naszego Projektu  „HANDMADE YOU(TH)”

Celem projektu jest ratowanie rzemiosła, rękodzieła i ginących zawodów od zapomnienia. Sztuka i rzemiosło ludowe, z którego wywodzą się techniki współczesne,  zajmują szczególne miejsce w historii i życiu każdego narodu, będąc jego spuścizną materialną i duchową. Są przedmiotem narodowej dumy oraz uznanego wkładu każdego z krajów partnerstwa (Polska, Czechy, Łotwa) w światowe dziedzictwo kulturowe. Zaś jego zachowanie, odrodzenie i rozwój dla przyszłych pokoleń to idea, która przyświecała nam na każdym etapie pracy nad projektem.

Do kogo kierujemy Projekt  „HANDMADE YOU(TH)”

Projekt kierujemy do młodych ludzi, którzy mają kreatywne pasje, zajmują się rękodziełem i rzemiosłem zarówno hobbystycznie, jak i z myślą o związaniu się z taką dziedziną zawodowo.

Kierujemy go także do wszystkich osób interesujących się tą tematyką, lubiących przedmioty z duszą, wykonane ręcznie, ceniących sobie projekty zdolnych twórców w wytwórstwie odzieży, mebli, biżuterii, akcesoriów, przedmiotów codziennego użytku itp.

Z pewnością znajdą w Projekcie wiele ciekawych rzeczy osoby lubiące obcować z kulturą lokalną, ceniące majsterkowanie i odtwarzanie starych technik w nowoczesnym wydaniu.

Jeśli zaś trafiłeś do nas przypadkiem, a rękodzieła i rzemiosła próżno szukać w Twojej orbicie zainteresowań – to również zachęcamy, byś z nami pozostał! Kto wie, może stoisz właśnie na drodze do odkrycia swojej pasji?

Pracować będziemy też nad poprawą spójności społecznej, dbając o ciągłość przekazywanych kompetencji, umiejętności i tradycji, a co za tym idzie – także wartości, włączając młodych ludzi w dialog i integrację międzypokoleniową.

Projekt kierujemy też do twórców doświadczonych, by swoją wiedzą i wsparciem chcieli podzielić się z młodymi ludźmi stawiającymi nierzadko pierwsze kroki na swych artystycznych drogach.

Dlaczego akurat rękodzieło i rzemiosło?

Projekt „HANDMADE YOU(TH)”  stworzyliśmy w oparciu o konkretne problemy, takie jak bardzo częste zagubienie młodzieży z talentami w świecie pełnym konsumpcji, pędu, zaniku wielu wartości. Sądzimy, że w Polsce, Czechach i na Łotwie istnieją niewystarczające możliwości do rozwoju działalności rzemieślniczej, która stanowiłaby integralną i silną gałąź całej sfery biznesowej. Rękodzielnicy często postrzegani są jako “tworzący do szuflady”, jako osoby, które za swój trud powinny sprzedawać swoje dzieła tanio, bo przecież zrobili je sami. A przecież powinno być odwrotnie – wykonanie ręczne musi mieć swoją cenę, bowiem bardzo często jest tak naprawdę dobrem luksusowym.

Już teraz zapraszamy serdecznie wszystkie osoby zainteresowane Projektem do wzięcia w nim udziału, współpracy z nami oraz włączenia się w jakże ważną ideę promocji nowoczesnego rękodzieła i rzemiosła, wraz ze zdjęciem ciążących na nich mitów i uprzedzeń. Projekt „HANDMADE YOU(TH)”stanowi partnerstwo organizacji rękodzielniczych z Polski, Łotwy i Czech i jest dofinansowany w dofinansowane w ramach programu Erasmus+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook